Něco málo o historii naší sítě

(Pre)historie sítě se začíná psát někdy během roku 2002. Bydlel jsem tenkrát v malinké garsonce na praze 4 a (peněz nazbyt nemaje) přemýšlel jsem, jak si pořídit nejaký slušný internet. ADSL ještě nebylo a vytáčeného připojení přes SPT Telecom (firma co dnes patří nejbohatšímu Čechovi) jsem měl právě tak plné zuby. Při pátrání po nějakém rozumném bezdrátovém připojení, jsem narazil na projekt Czfree.Net, který zjednodušeně řečeno: pomáhá technicky zdatným lidem zařídit si internet svépomocí. Přes tento portál jsem se potkal s několika dalšími lidmi z okolí kteří řešili stejný problém. Slovo dalo slovo a sešli jsme se v restauraci Za Vozovnou, abychom probrali podrobnosti. Následovali týdny horečného shánění potřebných věcí za tisíce korun, a nejrůznějších chaotických pokusů o propojení, které vyvrcholily 25.12.2002 kdy se nám na hod boží vánoční, který většina soudných lidí strávila u jídla a televize prohlížením dárků, avšak který jsme my trávili na zasněžené střeše v mrazivém odpoledni otáčením anténou, konečně podařilo uskutečnit první spojení. Konkrétně se připojit přes nuselské údolí na síť TONE, která již byla připojena k internetu linkou o neskutečně kosmické rychlosti 1Mbit/sec (tehdy to byl pětadvacetinásobek rychlosti vytáčeného připojení !!!). Byl to ten nejkrásnější vánoční dárek, co jsem kdy dostal ;-)

V roce 2003 jsme začali síť pomalinku rozšiřovat a nabírat první zkušenosti z provozu stylem 15 pokusů, 14 omylů. Koncem roku bylo i přes to na naší síti připojeno asi 10 lidí. Rok 2003 byl pro nás důležitý hlavně získáním zkušeného bastlíře Mirka Schumanna (Schum). Ten pro nás započal se stavbou optických spojů Ronja, které se postupně staly našimi páteřními linkami. Stavba sítě postupovala pomalinku vpřed, bržděna naší nezkušeností, nedostatkem financí a také zhusta počasím: Bývalo téměř pravidlem, že jak jsme vylezli na střechu tak pršelo, sněžilo, foukalo, nebo tohle všechno dohromady....

Rok 2004 byl ve znamení pokračování stavby. I když se sem tam někdo nový připojil, bylo nás pořád málo na to, že jsme projekt financovali z vlastních kapes. Postupně jsme vylepšovali páteřní síť. Také bohužel změnili poskytovatele internetu na, dnes již neexistující, spolek connection.cz, což se posléze ukázalo jako chyba. Chlapci z connection.cz přecenili své síly a nebyli schopni svou celopražskou síť technicky ukočírovat. Spolek se později přetransformoval do firmy Limet.cz aby byl někdy v na konci roku 2006 prodán firmě pe3ny.net. Tenkrát nám connetion dodávali 3Mbps. Jelikož se stavbou pomáhalo čím dál tím víc členů, síť byla přejmenována na Pankrac.czf ("Pankrac" mělo vyjádřit geografickou polohu, koncovka CZF zase příslušnost k projektu CZFree.net)

2005 - Tento rok byl poznamenán stagnací, já jsem se odstěhoval a dojíždět se nedalo už tak často. Internet od connection často více neběžel než běžel. Schum nasadil svou první Ronju. Občas se někdo připojil, občas se někdo odpojil. Začínalo nám pozvolna konkurovat ADSL. Koncem roku nás bylo asi tak třicet.

2006 - Obrat. Když už jsme do toho investovali tolik peněz a energie, tak to nesmíme vzdát. Byly vytyčeny plány rozvoje, začínáme používat 5Ghz technologii. Další změna poskytovatele, tentokráte to byla společnost AirWayNet, 5Mbps. Konečně trošku funkční připojení. Máme přibližně 50 členů.

2007 - Další rozvoj, Mirek nasadil další tři Ronji, tím máme optickou páteř přes celou oblast, od dálnice až k Synkáči. Plánuje se zakruhování a záložní linky. Pomalu začínáme odstraňovat slabá místa v síti, pozůstaky to počátečních neumětelských dob. V létě spoluzakládáme aktivitu Czf-praha.net která si klade za cíl, sjednotit drobné sítě v praze a jejich vzájemnou spolupráci za účelem úspory prostředků. Jelikož pro CZF-praha byla zvolena právní forma ZSPO, nezbylo než založit nějakou formu právnické osoby, vzniklo proto o.s. Svobodná Síť. Koncem roku další změna poskytovatele, tentokráte pouze dočasná než začneme peerovat v Sitelu a opět pozitivní. Společnost WIA nám ukázala, co znamená mít profesionální linku. Předstihli jsme ADSL v latencích a částečně i v rychlosti.

2008 - Od ledna nová změna poskytovatele, doufáme že teď už na hodně dlouho poslední. Prostřednictvím CZF-praha, NFX a potažmo NIXu jsme se dostali přímo do srdce českého internetu, do telehousu Sitel.... Systematický rozvoj, přípravy na stavbu nové páteřní sítě založené na optických vláknech. Spousta velkých planů do budoucna: Budování páteřní sítě na optických vláknech, digitální televize (IPTV), telefonování po síti (VoIP), atd.... Prostě podpořte nás tím, že se připojíte a držte nám palce...

Praha - léto 2008


V dalších letech následoval už poměrně "nudný" rozvoj pod hlavičkou, na sklonku roku 2008 založeného, Občanského sdružení Svobodná síť, který už nemá smysl zde podrobně popisovat. Nicméně sdružení (s novým občanským zákoníkem již vlastně Spolek) funguje zvesela dál ;-)

top